Na zdjęciu od lewej: Marek Gróbarczyk oraz Tomislav TolušićNa zdjęciu ministrowie podpisują memorandum.

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, od 7 do 9 maja przebywał z oficjalną wizytą w Zagrzebiu oraz Rijece (Republika Chorwacji).

Podczas spotkania z Tomislavem Tolušićem, ministrem rolnictwa Republiki Chorwacji, zostały poruszone tematy związane z aktualnym stanem akwakultury ryb i rybołówstwem. Ministrowie rozmawiali także o możliwości sprowadzania ryb morskich z Chorwacji do Polski. Spotkanie z ministrem rolnictwa zakończyło się podpisaniem memorandum o współpracy w obszarze rybołówstwa, farm rybnych , produktów rybnych i handlu.

Chorwacja oficjalna wizyta ministra3 mChorwacja oficjalna wizyta ministra4 m

Spotkanie z Martiną Dalić, ministrem gospodarki, przedsiębiorczości i rękodzieła Republiki Chorwacji, dotyczyło przywrócenia przemysłu stoczniowego w obu krajach oraz o wyzwań i szans, jakie się z tym wiążą. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej omówił założenia ustawy stoczniowej w Polsce, która w znaczący sposób ma przyczynić się do aktywizacji przemysłu stoczniowego w kraju oraz uatrakcyjnić polską ofertę na rynkach międzynarodowych.

Minister Marek Gróbarczyk rozmawiał także z Olegiem Butkovićem, ministrem spraw morskich, transportu i infrastruktury Republiki Chorwaji. Ministrowie omówili współpracę portów morskich Szczecin/Świnoujście – Port Rijeka, jako korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk. Dyskutowali też o koncepcji Trzech Mórz. W trakcie spotkania Minister Gróbarczyk zaprosił Ministra Butkovića do udziału w 5. Międzynarodowym Kongresie Morskim oraz na targi Baltexpo. Minister Spraw Morskich, Transportu i Infrastruktury Rep. Chorwacji z zadowoleniem przyjął zaproszenia.

uczestnicy spotkana z Olegiem ButkovićemChorwacja oficjalna wizyta ministra6 m

Podczas wizyty w Chorwacji szef resortu odwiedził Wydział Nauk Morskich w Rijece, gdzie został przedstawiony zakres szkoleniowy wydziału jak i urządzenia symulacyjne, wykorzystywane do przygotowania przyszłych marynarzy i inżynierów. Minister zwiedził także Zarząd Portu w Rijece, tam zapoznał się z zaletami położenia Portu oraz planami jego rozwoju.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ