W drugim dniu wizyty członków Europejskiego Stowarzyszenia Portów Żeglugi Śródlądowej (The European Federation of Inland Ports- EFIP),  w siedzibie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. odbyło się posiedzenie grupy roboczej komitetu wykonawczego tej organizacji.

W obradach wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Jerzy Materna oraz dyrektor Departamentu Żeglugi Śródlądowej – Monika Niemiec-Butrym.

Gości powitał Kazimierz Drzazga, wiceprezes ds. infrastruktury ZMPSiŚ S.A. który podkreślił, że liczy na dalszą współpracę z organizacją, jak również wsparcie merytoryczne w rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce.

Jerzy Materna, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powiedział, że żegluga śródlądowa w Polsce jest zaniedbana i wymaga szeregu działań naprawczych. Temu celowi ma służyć m.in. ratyfikowana przez Polskę konwencja AGN. Zaapelował o współpracę i pomoc przy tworzeniu ustawy o portach śródlądowych. Zaprosił także na organizowany w dniach 8-9 czerwca br. w Szczecinie 5. Międzynarodowy Kongres Morski.

W trakcie wystąpień dyskutowano na temat wyzwań i perspektyw rozwoju żeglugi śródlądowej w Europie i Polsce. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 reprezentantów portów z Niemiec, Włoch, Belgii, Szwajcarii, Francji oraz Austrii i Słowacji.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

EFIP m